lang-en info

ضرورت به کارگیری عناصر معماری ایرانی در طراحی سازه‌های بلند

ضرورت به کارگیری عناصر معماری ایرانی در طراحی سازه‌های بلند

نشست تخصصی کارگاه‌ تخصصی تکنولوژی و ساختمان به دبیری محمود گلابچی با تاکید بر ضرورت به کارگیری عناصر معماری ایرانی در طراحی سازه‌های بلند  اول دی ماه در برج میلاد برگزار شد.

1_6789_tababaii

محمود گلابچی دبیر کارگروه تکنولوژی و ساختمان دومین کنفرانس بناهای بلند بیان کرد: دومین کنفرانس بناهای بلند در حال پرداختن به پرچالش‌ترین مبحث معماری و شهرسازی است. موضوعی که محصول علم و تکنولوژی و درصدد رفع نیازهای انسان کرد.

وی خاطرنشان کرد: احداث ساختمان‌های بلند باید در جایی صورت بگیرد که ضرورت‌های معماری و شهرسازی و زیست‌محیطی ایجاب می‌کند. بنابراین هدف از برگزاری دومین کنفرانس‌ بناهای بلند ترویج بناهای بلند بدون در نظر گرفتن فرهنگ نیست.

استاد دانشکده معماری دانشگاه تهران ضمن ابزار نگرانی در ساخت بی‌اصول بناهای بلند اظهار داشت: تهران بر روی منطقه زلزله خیز قرار گرفته است که اگر معیار های لازم برای ساخت بناهای بلند در نظر گرفته نشود عواقب جبران‌ناپذیری گریبان‌گیر ما خواهد شد.

وی اظهار داشت: از ۴۶۵۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخت بناهای بلند مرسوم بوده است. اهرام مصر از آن زمان و مساجد و گلدسته های امروزی نمونه بارز این بناها هستند.

347px-Brick_flower

گلابچی با بیان این موضوع که از تکنولوژی‌های نوین در ساخت بناهای بلند بهره نگرفته‌ایم، گفت: از زمانی که تهران به بلندمرتبه‌سازی پرداخته، هیچ ملاحظاتی برای ساخت اصولی این سازه‌های بلند در نظر گرفته نشده است.

گلابچی در پایان با اشاره به لزوم تحقیق و تفحص در ساختمان‌‌های بلند اعلام کرد: در کارگروه تکنولوژی و ساختمان دومین کنفرانس بناهای بلند، ۳۰ مقاله پذیرفته شده است که از این تعداد ۱۲ مقاله بصورت شفاهی ارائه خواهند شد.

علاقمندان در ادامه این نشست تخصصی بیان کرد: مطالعات زیادی در حوزه شبه ساختمان بناهای بلند صورت گرفته است که مشخص کرده‌اند چه کارهایی باید صورت بگیرد تا با توجه به میان رشته ای بودن بناهای بلند احداث این بناها با توجه به تمام زوایای اجتماعی فرهنگی، شهرسازی و معماری صورت بگیرد.

وی با تأکید بر فرم ساختمان‌های بلند در احداث این بناها، اظهار داشت: ارتفاع تنها معیار تعریف یک ساختمان بلند نیست؛ معماری و بحث سازه از مهم‌ترین موضوعاتی است که می توان بر اساس آن ها پیش‌بینی کرد که ساختمان های بلند به چه سمتی رفته و چه نیازهایی پیدا خواهند کرد.

IMG10540387

 

 


نظر بدهید